czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 15 maja 2021
  • 15 czerwca 2021
  • wyświetleń: 469

Fotowoltaika czy lokata w banku? Sprawdź co się bardziej opłaca!

Artykuł sponsorowany:

W poniższym artykule skupimy się na omówieniu inwestycji w instalację fotowoltaiczną z ekonomicznego punktu widzenia, oraz porównamy ją z odkładaniem pieniędzy na lokacie bankowej. Z uwagi na rekordowo niskie stopy procentowe, galopującą inflację oraz aktualną sytuację na rynku - bardzo wielu inwestorów oraz osób prywatnych przeżywa sporą zagwozdkę. Jak i gdzie ulokować swój kapitał?

Aslandi Klaudiusz Wach


Lokowanie kapitału na lokacie?Zacznijmy od lokaty bankowej - ten system "inwestowania" pozwala na ulokowanie swojego kapitału w systemie bankowym i zamrożenia go na określoną ilość czasu, w zamian za procent od ulokowanego kapitału, ale czy na pewno?

W obecnym czasie stopy procentowe są rekordowo niskie - z ciągłą tendencją spadkową, a wielu ekonomistów uważa, że z biegiem czasu normą stanie się, że konsument będzie zmuszony płacić bankowi za przetrzymywanie pieniędzy w jego strukturach, taka sytuacja ma już miejsce na przykład w Szwajcarii.

Załóżmy, że w obecnej sytuacji chcielibyśmy ulokować kapitał w wysokości 20 000 PLN na lokacie bankowej. Przeglądając oprocentowanie w różnych bankach możemy wyciągnąć średnią w wysokości 1,50%. Ile realnie jesteśmy w stanie uzyskać zwrotu w skali roku po odjęciu podatku belki? 243 PLN.

Aslandi Klaudiusz Wach


Pomijamy w tej kalkulacji pędzącą inflację, która w realnym odniesieniu z reguły jest znacznie większa niż ta deklarowana oficjalnie. Możemy stwierdzić, że obecnie lokata bankowa jest raczej zamrożeniem kapitału (bardzo często z koniecznością dopłaty za ulokowanie), niż inwestycją, która może przynieść realne korzyści.

A jak to wygląda w przypadku inwestycji w fotowoltaikę?W dużym uproszczeniu - przyjmijmy średnią cenę za kWh energii elektrycznej jako 0,65 PLN, oraz gospodarstwo domowe, które montuje u siebie instalację fotowoltaiczną o mocy 5kWp i na inwestycję wydaje 20 000 PLN, przy rocznym rachunku za prąd wynoszącym 3000 PLN.

Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość rozłożenia finansowania na przykład na opłaty ratalne, co wpływa na brak konieczności "mrożenia" kapitału, jak ma to miejsce w przypadku lokaty bankowej.

Pamiętajmy również, że inwestor ma prawo skorzystać z różnych dotacji. Najpopularniejszą z nich, w ubiegłym roku była dotacja "Mój prąd" w kwocie 5000 PLN, dotacja pojawić ma się ponownie w lipcu bieżącego roku.

Zakładamy, że około 20% ceny prądu to opłaty stałe, a koszt energii i dystrybucji to 80% ceny, czyli 80% x 0,65 PLN, daje nam to 0,52 PLN oszczędności na każdej kWh. Co sprowadza się do stwierdzenia, że naszym rocznym zwrotem z inwestycji będzie kwota 2 400 PLN.

Właściciele oraz współwłaściciele domów mogą również skorzystać z ulgi z podatku dochodowego i odpisać sobie wydatki poniesione na termomodernizację, do maksymalnego limitu 53 000 PLN - jest to opcja również dla osób, które skorzystały z dotacji "Mój prąd".

Aslandi Klaudiusz Wach


Słowem podsumowaniaKoszt instalacji fotowoltaicznej po otrzymaniu dotacji to około 15 000 PLN, a roczny zwrot wyniesie około 2 400 PLN, a to wszystko bez uwzględnienia pędzących do przodu podwyżek cen prądu.
W tym modelu nasza instalacja zwróci się całkowicie po około 6 latach, a następnie będzie generować już tylko zysk - i to nie mały, bo w wysokości 12% wkładu początkowego (16% z uwzględnieniem dotacji) rocznie.

Warto pamiętać również o korzyściach niewymiernych w postaci całkowitego uniezależnienia i odcięcia się od podwyżek prądu, oraz przede wszystkim o pozytywnym wpływie na środowisko. Dla porównania - obecnie lokata bankowa nie rekompensuje nawet stopy inflacji, więc realnie, właściwie nie jesteśmy w stanie odnotować zysku, a jedynie za opłatą zdeponować pieniądze w systemie bankowym.

Chcesz dowiedzieć się więcej o energii ze słońca?
Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, zapraszamy również do skorzystania z bezpłatnej wyceny!


Zapraszamy również do sprawdzenia naszych materiałów video w których odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!